Inżynieria odwrotna

Inżynieria odwrotna

Inżynieria odwrotna (reverse engineering) jest procesem, który rozpoczyna się od analizy gotowego produktu, a kończy na otrzymaniu pliku CAD w formacie 2D lub 3D. W inżynierii odwrotnej wykorzystujemy technikę skanowania 3D, nowoczesne maszyny pomiarowe, a także profesjonalne oprogramowanie CAD CAM.

Dlaczego warto skorzystać z inżynierii odwrotnej?

Inżynieria odwrotna głównie wykorzystywana jest w przemyśle. Podczas pracy zespołów maszynowych, czy pojedynczych urządzeń, ich komponenty stopniowo się zużywają. Gdy zużycie pojedynczego elementu maszyny lub urządzenia sprawi, że dalsza jego eksploatacja będzie niemożliwa, wówczas element należy wymienić lub naprawić.

Jeżeli jednak zepsuta część nie jest dostępna na rynku, a zakład produkcyjny nie posiada dokumentacji technicznej maszyny (lub posiada niekompletną dokumentację), wówczas rozwiązaniem problemu staje się inżynieria odwrotna.

Dzięki niej możliwe jest szybkie i proste odwzorowanie detalu, stworzenie jego modelu, a także jego kompletnej dokumentacji. Gdy element zostanie odtworzony w programach projektowych CAD 3D, wystarczy go jedynie wykonać.

Inżynieria odwrotna – korzyści

Proces odtwarzania, tworzenia dokumentacji i digitalizacji istniejących obiektów odznacza się wieloma zaletami. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych korzyści związanych ze stosowaniem inżynierii odwrotnej w przemyśle:

  • szybkie i skuteczne modernizowanie procesów wytwarzania
  • wytwarzanie specjalistycznych elementów dostosowanych do wymagań klienta
  • modernizowanie elementów już istniejących
  • proste uzyskanie wizualizacji 3D, pełnego opisu technicznego i analizy danych w CAD

Modele w inżynierii odwrotnej

Wyróżniamy trzy modele wykorzystywane w odtwarzaniu istniejących obiektów.

  • Model powierzchniowy

Nieparametryczny model obiektu, który umożliwia dokładne jego odwzorowanie. Precyzyjnie określa powierzchnię, jej niedoskonałości i wady produkcyjne. Odwiedź skanowanie 3D.

  • Model parametryczny

Parametryczny model obiektu, wykorzystywany przy tworzeniu modeli CAD. Wady i niedoskonałości powierzchni są pomijane, a dzięki matematycznemu definiowaniu, obiekt może być modyfikowany. Odwiedź usługi CAD.

  • Model hybrydowy

Połączenie modelu powierzchniowego i parametrycznego. Część obiektu składa się z modelu powierzchniowego, część z parametrycznego. Model parametryczny można modyfikować oraz stworzyć do niego dokumentację.

WordPress Theme built by Shufflehound. Wszelkie prawa zastrzeżone.
MManufaktura 2011-2018