Mimo dynamicznego rozwoju sektora biur projektowych i konstrukcyjnych w branży przemysłowej wciąż wiele osób myli pracę biura projektowego z pracą, jaką wykonuje biuro konstrukcyjne, a różnice między nimi nie zawsze są jasne dla wszystkich zainteresowanych tego typu usługami. Czym różnią się między sobą te dwa podmioty i co mogą zaoferować swoim klientom?

Biuro projektowe… projektuje

Biura projektowe opierają swoją pracę wyłącznie na projektowaniu schematów, maszyn i urządzeń, obiektów przemysłowych, czy budynków gospodarczych – zależnie od specjalizacji. W ramach świadczenia swoich usług biura projektowe zapewniają kompleksowe projekty wraz z wszelkimi kluczowymi informacjami technicznymi, wizualizacjami, rzutami oraz wykazem materiału i kosztorysami. Na tym zakresie usług kończy się rola biur projektowych.

Biuro Konstrukcyjne nie tylko projektuje ale i wytwarza

Projektowanie to wyłącznie niewielki wycinek oferty biur konstrukcyjnych. Podmioty te oferują kompletne usługi projektowania oraz konstruowania maszyn i urządzeń – od początku do samego końca. Biura konstrukcyjne mają doświadczenie w realnej produkcji działających maszyn i urządzeń oraz znają ich technologię, przez co są w stanie tworzyć o wiele praktyczniejsze projekty uwzględniające ograniczenia technologiczne oraz lepiej dostosowane od budżetu klientów.

Dodatkowo jako biuro konstrukcyjne wraz z naszymi partnerami możemy zaoferować dostęp do profesjonalnego, rozbudowanego parku maszynowego. Dzięki temu kompleksowe wykonawstwo elementów konstrukcyjnych, prefabrykatów, czy gotowych rozwiązań technologicznych i prototypów nie stanowi problemu.

Doświadczenie, wiedza i dostęp do zaawansowanych urządzeń, zapewnia że biuro konstrukcyjne oferuje również usługę kompletnej inżynierii odwrotnej w tym skanowania 3D, umożliwiając tworzenie oraz modernizowanie istniejących już fizycznie elementów. Usługa ta jest szczególnie pożądana w przypadku maszyn lub ich elementów, które nie są już dostępne w sprzedaży lub ich cena jest absurdalnie wysoka. Bogate praktycznie doświadczenie umożliwia odtworzenie już zużytych części, wraz z ich późniejszą modernizacją.

Zaawansowane oprogramowanie pozwala biurom konstrukcyjnym na przeprowadzanie symulacji oraz interpretacji zjawisk zachodzących w różnych dziedzinach techniki, co umożliwia precyzyjne określanie parametrów maszyn i urządzeń oraz zachodzących w nich zjawisk.

Biura konstrukcyjne – zupełnie jak biura projektowe – świadczą usługi projektowania w środowisku CAD i CAM, przetwarzają dokumentacje papierowe na formę elektroniczną, tworzą dokumentacje DTR (Techniczno-Rozruchowe) maszyn, wizualizacje, modele prezentacyjne i inne elementy profesjonalnej dokumentacji technicznej.

Poznaj naszą pełną ofertę!

Skontaktuj się z nami!